Jak pochopit svého partnera a zachránit vztah

 

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. V partnerských vztazích platí toto pravidlo dvojnásob. Buďte na svého partnera studení jak psí čumák a dočkáte se štěkotu. Naučte se ve svém vztahu komunikovat a prožijete harmonický život.

Zdravotní problémy tlačítko

Dobrý večer,

tématem, které jsme si pro Vás dnes připravili je 5 jazyků lásky. Myslíme si totiž, že pro nás všechny jsou vztahy v každodenním životě hodně důležité a proto bychom se s vámi chtěli podělit o myšlenky pana Chapmena, které shrnul ve své knize 5 jazyků lásky.

Na úvod tedy něco k autorovi knihy. Pan Gary Chapman je poradce v oblasti manželských vztahů a napsal řadu knih o vztazích. A díky tomu, že ve svých knihách podněcuje čtenáře k šíření jeho myšlenek, tak bychom se s vámi chtěli podělit.

Než začneme mluvit o samotných jazycích lásky, považuju za dost důležité zmínit se o citové nádrži. Uvnitř každého dítěte je skrytá citová nádrž, která je tam proto, aby mohla být naplněna láskou. Když dítě cítí, že je milováno, bude se vyvíjet normálně, ale když jeho citová nádrž zůstane prázdná, chování dítěte bude z normálu nějakým způsobem vybočovat. A já bych řekla, že v dospělosti je to hodně podobné. Pokud není naše citová nádrž naplněna láskou, vztah nějakým způsobem také vybočuje.

Přejděme tedy k pěti jazykům lásky, které naplňují naše citové nádrže.

Dalo by se říci, že jako u každého jazyka i jazyky lásky mají své dialekty.

Prvním jazykem lásky jsou SLOVA UJIŠTĚNÍ.

Základem tohoto jazyka jsou určitě komplimenty, které je ale potřeba umět formulovat a musí být opravdu upřímné, například: „V tom obleku máš opravdu šmrnc.“ nebo „Nikdo neumí dělat brambory tak, jako ty.“

Mě napadá nedávný příklad, který bych uvedla jako naprosto nepřijatelný kompliment. Vařila jsem doma králíka na smetaně a můj muž, i když to myslel jako vtip, podotknul, že v té omáčce jsou hrudky – to jsem mu vysvětlila (málo jsem totiž rozmixovala mrkev) a pak mi řekl, že knedlíky jsou moc mokré (a to bylo proto, proto že nešel jíst hned, když jsem mu řekla). A následně mi pochválil chuť omáčky, ale po předchozí kritice už jsem pochvalu nebrala vůbec tak, jak byla myšlená. Proto si dávejte pozor na to, jak kompliment říkáte.

Dalším dialektem tohoto jazyka mohou být slova povzbuzení. Třeba váš partner potřebuje povzbudit v činnosti, kterou dělá. Je pro něj důležité, aby měl ve vás oporu, a možná právě vaše podpora přinese jeho úspěchy v tom, v čem si moc nevěřil.

Soustřeďte se na tón, jakým s partnerem mluvíte. Snažte se nekřičet, ale vysvětlovat. Je určitě rozdíl v tom jestli řeknete: „Vzpomínáš na ten tvarohový koláč, cos dělávala? Myslíš, že bys ho mohla upéct? Mám ho moc rád.“

nebo

„Neviděl jsem tvarohový koláč od doby, kdy se narodila Jana, a hádám, že příštích 18 let ho taky neuvidím.“

O tom jak mohou fungovat slova ujištění je také tento příběh z knihy pana Chapmena:

Druhým, jazykem lásky je POZORNOST.

Pozornost může být ve smyslu BLÍZKOSTI, což znamená plně zaměřené soustředění na partnera. Bez televize, bez jiných rušivých elementů, prostě jen vy dva. Můžete spolu zajít na kávu, do kina, divadla či na koncert.

SPOLEČNÉ AKTIVITY jsou hodně důležité pro osoby, jejichž primárním jazykem lásky je pozornost. Navíc díky nic vznikají vzpomínky, na které se partner může odvolávat, když mu bude třeba smutno. Není důležité, o jakou aktivitu jde, ale o to, že ji děláte společně.

VZÁJEMNÉ NASLOUCHÁNÍ, jako schopnost porozumět názorům toho druhého, pocitům a přáním partnera. Jsme naučeni reagovat na to, co nám druhý říká, ale mnohdy náš partner potřebuje, spíše se někomu svěřit než poslouchat rady jak se k věci má postavit. Musíme se soustředit na to, abychom při rozhovoru s partnerem nedělali jiné činnosti, vnímat partnerovi pocity a neskákat mu do řeči.

OTEVŘENÍ SE PARTNEROVI je dalším dialektem pozornosti. Vyjádřete své emoce – mnohdy totiž reagujeme svým názorem, ne uvedením toho co to s námi dělá. Třeba když nás někdo naštve, spíš řekneme, že ten člověk je vůl, než abychom řekli: „Cítím zlost a jsem rozčílený.“ Ale s partnerem bychom měli mluvit o svých pocitech. Já třeba manželovi při jeho komentování omáčky řekla, že mě to mrzí, i když to tak možná nemyslel a že pokud mě chce příště pochválit, měl vypustit vedlejší nepříjemné komentáře.

Třetím, jazykem lásky je PŘIJÍMÁNÍ DARŮ.

Hmotné dary nemusí být finančně nákladné. Stačí luční kvítí nebo ručně vyrobené přání k svátku. Člověk, pro kterého jsou dary důležité, ocení o to více, pokud tomu věnujete svůj čas.

Já jsem dříve pracovala v Domově pro osoby se zdravotním postižením a velkou radost mi udělala dečka, na které byly mé iniciály a iniciály jedné klientky. Byla to žena se kterou jsme si dlouho budovali vztah a vždycky když se na tu dečku podívám mám úsměv na tváři a právě o tom je dávání darů.

DAROVÁNÍ SEBE SAMA je svým způsobem také specifickým darováním daru. Je o tom být tam, kde vás partner potřebuje. A abych Vám to srozumitelně objasnila přečtu Vám další příběh: ? PŘÍBĚH str.60

Čtvrtým, jazykem lásky jsou SKUTKY SLUŽBY.

Skutky služby jsou činnosti, které partnera potěší, i když nám nemusí být příjemné například mytí nádobí, vysávání, přebalování dětí, apod.

Většinou představy o rozdělení činností v domácnosti přejímáme od rodičů. Proto často vznikají po sestěhování problémy, které nás dříve netrápili, jako například kdo bude mýt záchod? Nebo kdo umyje auto.

Možností jak takové situace řešit je sepsat si seznam činností a k němu každý přiřaďte, kdo z vás by měl tuto činnost vykonávat. Sedněte si spolu a proberte vaše rozdělení s důvody, proč by tomu tak mělo být. Nejednejte s partnerem jako se sluhou. Berte ho jako partnera a neříkejte své ženě například „Kdybys byla dobrá manželka, udělala bys to pro mě.“ Určitě je celá řada způsobů jak jí říci, že je pro vás důležité aby činnost vykonala.

Někdy je to přirozené, že si činnosti rozdělíte, aniž byste nad tím nějak přemýšleli, ale jindy je nutné si o tom prostě promluvit.

A aby můj manžel po tomto webináři nebyl smutný, díky příkladu s omáčkou. Dovolím si pochválit ho za všechny skutky služby, co doma dělá. Jsem mu za ně moc vděčná.

Pátým a tedy posledním jazykem lásky je FYZICKÝ KONTAKT.

Ať už se jedná o doteky, držení za ruce, polibky či sexuální styk.

Pokud je primárním jazykem lásky vašeho partnera fyzický kontakt, není nic důležitějšího, než jej držet v náručí, když bude plakat ! !

Pro partnera, který mluví prostřednictvím fyzického kontaktu je například důležité při odchodu z domu nebo po příchodu z práce dostat pusu.

Nebo letmé pohlazení manželky, když kolem ní procházíte.

Pokud stále neznáte primární jazyk lásky svého partnera, uvědomte si, za co vás partner napomíná, co od vás vyžaduje?

Zraňují jej vaše kritická slova? Pak jsou jeho jazykem lásky slova ujištění

Vyčítá vám, že mu s ničím nepomáháte? Jeho jazykem lásky jsou nejspíš skutky služby.

Zmínil se, že je mu líto, že od vás nedostal žádný dárek? Jak sami tušíte jeho jazykem lásky je přijímání darů.

Vyčítá vám, že si na něj neuděláte čas, že netrávíte čas společně? Jeho jazykem lásky je pozornost.

Pokud je citová nádrž plná nebo naopak prázdná hůře se hledá ten správný jazyk lásky. Někdo využívá více jazyků lásky, a proto může být složitější jej najít, ale o to snazší je to pak zase s naplňováním citové nádrže.

A také nezapomínejte, že každý jazyk lásky má řadu dialektů a možná proto se vám jeho určení zdá být složitějším.

Zdravotní problémy tlačítko

 

Vy jste se ptali – My jsme odpovídali

Danuše

Děkuji za přínosný webinář. Velmi oceňuji jeho dostupnost na NETu. Byly by někde zpřístupněny i předchozí webináře?

Všechny webináře najdete na stránce http://zdravisusmevem.cz/webinar/

Mám zájem o další webináře o knihách pana Chapmena.

Děkujeme za Váš zájem, příští webinář na toto téma bude začátkem příštího roku, tedy v lednu 2014.

Olga

Děkuji za krásný seminář,je o čem přemíšlet.

Ano, vztahy určitě stojí za úvahu.

Jarmila

Vyborny porad – gratuluji. Cely zivot se mame stale co ucit. Komunikace v manzelstvi je stale zajimave tema. Mam trochu Problem s manzelem.  Denni situace je: Kazdy den po praci je hodne unaveny – po veceri a po odpocinku jde pravidelne kazdy den v prumeru 2-3 hod na pocitac. /flysimulator-ridi letadlo od-do/ Je to jeho Hobby a ja bych rekla, ze je to jiz zavislost. Citim se osamela – dalo by se v teto veci neco podniknout? Ja jsem si svuj cas jiz zorganizovala, ale myslim si ze se stale odcizujeme. Dekuji za odpoved a preji hezky zbytek vecera

Dobrý den, předně děkujeme za pochvalu. Co se týká Vašeho muže, zkuste popřemýšlet, co jste dříve dělávali společně. 

Jednou z možností je se zajímat o jeho koníčka a zjišťovat jak jeho hraní na počítači funguje, zkuste mít zájem si aktivitu vyzkoušet. Já třeba s manželem jezdím rally na počítači a stal se z toho společný koníček, o který se spolu dělíme, mluvíme o něm apod., takže nás to svým způsobem stmelilo.

Druhou možností je, že manžel něco postrádá ve vztahu a proto hledá radost jinde. Zkuste na něj hovořit jazyky lásky alespoň dva měsíce a uvidíte, jestli se něco změní. Pokud neznáte jeho primární jazyk lásky nebo si jím nejste jistá, mluvte na něj všemi jazyky lásky. Pokud budete potřebovat pomoc, doporučuji knihu pana Chapmena. Investice do vztahu se vždycky vyplatí.

Jarmila

čo robiť ak manžel dostal autoritatívnu výchovu formou odmeny a trestu v tieni brata diabetika (od 3 rokov) Matka – bývalá učiteľka pri výchove používala účelové lži a klamstvá, prácu s pocitmi viny a strachu, manipuláciu a citové vydieranie,   a ON sa o tom nechce rozpráví

Pokud o tom manžel nechce mluvit, nenuťte jej. Každý jsme jiný a někomu trvá, než své pocity dokáže vyjádřit a někdo je ani vyjádřit nedokáže. Mluvte na něj jeho jazykem lásky a třeba se vám otevře.

Helena

Dobrý večer,prosím paní mluví velice potichu špatně je slyšet.

Omlouváme se za odlišnou hlasitost, do příště se pokusíme o nápravu.

Jarmila

Moc děkuji, bylo to dnes skutečně pěkné a podnětné a co jsem špatně slyšela, zkusím ještě znovu pustit ze záznamu. Určitě uvítám pokračování, autor knih mne zaujal a předčítání i slovní doprovod byly v hezkém souznění. Před Vánoci nám prosím řekněte, kdy se opět uslyšíme, sleduji vás pravidelně a na středy se těším, co zajímavého si poslechnu. Krásný předvánoční čas.

Dobrý den, děkujeme za pochvalu, jsme moc rádi, že se vám naše webináře líbí. Do 18.12. 2013 jsou webináře každou středu a v příštím roce Vás budeme informovat. Předběžně by měl být první webinář v příštím roce 8.1.2014 a právě tento webinář by měl být volným pokračováním tématu 5 jazyků lásky.

Vlasta

Pěkný večer vám oběma ! Děkuju nejen za sebe, ale i všechny lidi kolem, kteří měli šanci váš web seminář slyšet! Jistě budu vděčna za ty další a ráda přepošlu odkaz i mým sestřičkám a bráškům nejen z naší církve KSJ, ale i těm, kteří marně zápasí léta ve svých vztazích..! Díky Bohu jsem směla poznat, že jsem okázaná také já na Jeho milost poznání, jaké nás potřebuje mít! Věřím, že to vaše úsilí přinese očekávané ovoce !  Požehnanou práci i osobní vztahy přeje Vlasta  P.S.: Uvítám jednou i téma na autoerotičnou vlastnost a jak se od ní člověk po přiznání dovede osvobodit, pokud žije sám/a i odmítá Boží moc vysvobození.

Dobrý večer, děkujeme za pozitivní ohlas a podněty k další práci.

Anna

Moc děkuji za přednášku – zajímavá a pouučná. Zdraví Vás Anna

Děkujeme

Petra

Dobrý večer, úžasné téma…, chci se zeptat na to… partner mě miluje, to vím, ale sám o sobě je strašný nervák, často doma vybuchuje, kritizuje mě, poučuje a kontroluje, tohle vše přímo nesnáším, takže mě to hodně rozčílí a hned je hádka, několikrát jsem ho prosila, ať se takto nechová, že mi to ubližuje, řekne, ať se podívám na sebe, ale já přece nezačínám, jen tím trpím a bráním se, nevím, jestli je toto správné, ale nevím si rady. Máme malé miminko, nechci se před ním hádat, tak se chci zeptat, je nějaké řešení, které náš vztah upraví a nebudeme se hádat? Samozřejmě ho moc miluji, ale nevím, jak to řešit. Děkuji moc za jakoukoli radu. Petra

Dobrý den, je složité radit na základě stručného popisu, ale co mě napadá je doporučení zkusit si o tom s manželem ještě jednou promluvit. Nevím, jestli jste sledovala náš webinář o stresu, ale zmiňovali jsme tam asertivní jednání. Je potřeba s manželem mluvit v klidu, mimo vyhrocenou situaci. 

A řekněte mu něco jako muži (vy jej oslovíte jménem) mrzí mě, když na mě tak křičíš (a řekněte všechny pocity, které přitom máte) a chtěla bych tě poprosit, jestli bysme mohli věci řešit v klidu, protože je mi strašně nepříjemné nejen to, že se hádáme, ale taky hlavně to, že se hádáme před naším dítětem. 

Zjednodušeně mu řekněte, co konkrétně s vámi dělá jeho výbuch, co vám na tom vadí a proč byste chtěla, aby se choval jinak. 

Pak je také důležité, jak ke křiku dochází. Pokud si každý chcete prosadit svou, je dobré se v klidu posadit a vyříkat si své návrhy a proč to tak je. Dejme tomu já chci jet na vánoce k rodičům, protože tam bude sestřenice, která žije v zahraničí a vrací se jednou za pět let. Můj muž chce jet k jeho rodičům, protože je matka nemocná a on s ní chce trávit Vánoce. Komprosmisem může být naplánování obou návštěv.

Pokud chcete najít ke svému muži jinou cestu doporučuji knihy pana Chapmena, příklady které jsou v ní uvedené mnohdy prozradí jak se chovat, aby se situace zlepšila.

Mária

rozešli jsme se s partnerem protože mám pocit,že je přítel sobec a já pro něj nic neznamenám,Mám pocit,že mě bere jako matku ne jako přítelkyni,vždy se pohádáme kvůli penězu,nechce se podílet na placení bytu a služeb,tvrdí,že láska není o penězích ,že je o tom,že se pohladíme a usmějeme se na sebe,Promne je důležité aby muž zajistil a zabezpečil finančně rodinu a žena se postarala o chod domácnosti,ale partner když po něm chci peníze  na běžný chod domácnosti,tak mi řekne že není moje pokladnička,a že jsem na peníze.Uráži mne to a myslím si,že mne ani nemá rád,nechápu proč chtěl děti a rodinu.

Nevím, jak jste spolu byli dlouho, ale jak píše pan Chapman, zamilovanost odezní v průměru po dvou letech a pak začneme vidět partnera v jiném světle. Nedokážu zhodnotit, jestli byl rozchod dobrou volbou, ale pokud se nejedná o partnerský vztah v pravém slova smyslu, nedá se v něm setrvávat dlouho. I pan Chapman uvádí, že pokud partneři nemají společnou kasu, nejedná se o partnerský vztah, jak má být.

Pavla

Děkuji za hezké povídání, oba máte příjemný projev. 🙂 Téma se mi líbí a určitě by bylo fajn i další téma od zmíněného autora. Můžu se zeptat, kde bych našla odkazy na webináře, které jsem zmeškala? Přeji Vám hodně zdaru, je moc hezké, že tohle děláte.

Děkujeme. Jak jsem již psala webináře najdete na http://zdravisusmevem.cz/webinar/

Ludmila

Děkuji za skvělý a přínosný webinář. Ano, měla bych zájem o další webináře z této důležité oblasti. Pěkné dny!

My děkujeme za tuto informaci a budeme se tedy těšit naslyšenou.

Děkuji,bylo to pěkné povídání nutilo mne to k zamyšlení.Jsem s manželem 46 let,nebylo to dobré už 5 let po svatbě,ale vydržela jsem to.Když bych si psala taky jeho dobré a špatné vlastnosti,asi by ty dobré převládaly,přesto si myslím,že bych se nebránila lepšímu vztahu bez křiku,jeho pití a následné agresi.Děti jsou již velké,mají své rodiny a znovu si zvykat na nového chlapa? Už radši žádného….

Ono je řada možností jak řešit partnerské problémy. Jazyky lásky jsou pouze jedním z mnoha způsobů jak k partnerovi přistupovat. Ale jsou důležité proto, že se opravdu dojde ke změně i v případě, že se vztahem pracuje pouze jeden z páru. Asi se budu opakovat, ale za sebe moc doporučuji rodinné konstalace. Je to zkušenost, které si nesmírně cením a může nám otevřít oči a navést nás k jinému pohledu na partnera, rodiče, děti apod. Je řada metod jak se vztahem pracovat a je jen na Vás objevit tu, která Vám nejvíce vyhovuje. Pokud nenajdete jinou cestu a opravdu nechcete pokračovat ve vztahu s partnerem tak zvažte rozvod. Nikdy nevíte co Vás potká.

Zdravotní problémy tlačítko

author avatar
Jan Anděl
Jan Anděl je známý dietolog ze Zlína, který se specializuje na celostní přístup ke stravě a zdraví. Svou kariéru v oblasti výživy začal již ve 14 letech, kdy mu správná strava pomohla zvládnout alergie a ekzémy. Tento pozitivní osobní zážitek ho inspiroval ke studiu výživy a experimentování s různými stravovacími metodami, včetně raw stravy, veganství, vegetariánství a enzymoterapie​. Jan Anděl je zakladatelem Dietologického centra Jana Anděla a Ústavu experimentální výživy a epigenetiky. Ve své praxi klade důraz na testování metod na sobě, aby mohl garantovat jejich účinnost svým klientům. Je členem Aliance výživových poradců České republiky a nabízí širokou škálu služeb, včetně sestavování jídelníčků pro hubnutí a léčby diabetu II. typu.