Arteterapie – léčba uměním

Vě většině z nás je potlačován přirozený talent. Díky tomu vznikají různé blokády a nerovnováhy v našem organismu. Arteterapie je jedním z prostředků, jak odhlati, na co máte talent a pro co jste byli stvořeni. Je vašim posláním kreativní tvorba uměleckých děl, máte vyhráno. Realizujte se zde.

Zdravotní problémy tlačítko

Přepis celého webináře:

Dobrý večer, tématem dnešního webináře je ARTETERAPIE, která pro mě osobně byla důležitým faktorem vedoucím k několika změnám v mém životě a proto bych chtěla i něco málo z tohoto úžasného oboru předat Vám všem, kteří nás posloucháte.¨Co to je ARTETERAPIE? V širším slova smyslu by se dalo říct, že se jedná o léčbu uměním.

Arteterapie je terapeutický obor vhodný jak pro děti tak dospělé, pro jednotlivce, ale i skupiny. Pomáhá vyrovnání se s emocionálními problémy, s traumaty z dětství, případně pomáhá hledat možnost duševního i osobnostního růstu. Arteterapie je i prostředek k vrácení člověka do stavu harmonie se sebou samým i okolím

Arteterapie vede spíše k sebevyjádření, rozvoji tvořivosti, komunikace a hlavně je jejím cílem zpracování osobně významného tématu a dosažení odstranění nebo alespoň zmírnění těžkostí člověka.

Pokud bychom ale chtěli tento obor zkoumat v širším pojetí, jedná se o léčbu uměním včetně hudby, poezie, prózy, divadla, tance a výtvarného umění.  Já budu mluvit hlavně o výtvarném projevu v rámci arteterapie.

Aktivita v arteterapii je cílená, vedená arteterapeutem, který ji usměrňuje. Není důležitý výsledek, ale proces. Takže v arteterapii není nutné umět kreslit.

Ale abych nemluvila stáje jen o teorii, uvedla bych Vám ráda jeden příklad arteterapeutického cvičení, které můžete vyzkoušet s dětmi. Možná jste už o tomto cvičení slyšeli. Jmenuje se začarovaná rodina.

Úkolem dítěte je, aby nakreslilo členy své rodiny v podobě zvířat. Samozřejmě vysvětlení úkolu by mělo být pro dítě poutavé. Dejme tomu: „Představ si, že k Vám domů přišel kouzelník a svou kouzelnou hůlkou proměnil všechny členy Vaší rodiny i s tebou ve zvířata, které jsou Vám podobné. Myslíš, že bys dokázal nakreslit, jak by takové kouzlení dopadlo. Nakreslil bys mi prosím Tvou rodinu v podobě zvířátek?“

Jakmile dítě rodinu nakreslí, pochvalte jej a zaměřte se na pozorování obrázku. Povídejte si s dítětem o tom, proč je třeba tatínek lev, proč je jeden bratr had a druhý vůl. Dávejte ovšem pozor na to, jaká je interpretace dítěte. Nedělejte ukvapené závěry toho, co vidíte, protože každý vnímá zvířata jinak. Vůl nemusí být hloupý, ale může být silný.

Mě napadá příklad s žirafou, kterou nakreslil můj synovec, a měla symbolizovat moji sestru. Podle mě žirafa symbolizuje výšku, ale má sestra není zas tak moc vysoká. Můj synovec mi vysvětlil, že maminku tak nakreslil proto, aby vyjádřil, že má nad všemi členy rodiny přehled. Že je všechny pozoruje a hlídá.

Budete se divit, co všechno se díky takovému obrázku můžete dovědět. Nejen to jak dítě vnímá své blízké, ale také jaké jsou vzájemné vztahy v rodině. Vztahy můžete posoudit podle blízkosti jednotlivých členů, pokud uvidíte, že jsou rodiče daleko od sebe a děti jsou v hloučku u jednoho z nich tak je někde chyba. Může jít o to, že je tatínek moc často v práci a nemá na rodinu mnoho času. Nebo jsou rodiče rozvedení apod. Ale vždy dbejte na to, že ne to co si myslíte, ale to co řekne dítě o svém obrázku je rozhodující.

Terapie, jejímž prostředkem je hudba se nazývá muzikoterapie. Její využití je hodně široké a pestré. Od ťukání dřívky až po bubnování na šamanský buben či hraní na didgeridoo. Při hraní se dá uvolnit řada emocí. Tím jak bubnujete, můžete například uvolnit agresi. Pod odborným vedením je muzikoterapie podle mého velmi zajímavá. Já osobně ráda kreslím, a přesto mi muzikoterapie pomohla v uvědomění si problému více než výtvarné cvičení.

V muzikoterapii se dá využít řada cvičení. Ať už pro jednotlivce, dvojice či skupiny. My jsme například při bubnování na šamanský buben měli ve dvojicích úkol, aby jeden z nás myslel na svůj problém a ten druhý na to, že chce svému partnerovi pomoci. Nedokážete si představit, jak Vám může pomoci vidina druhého a rozebrání toho co viděl. Ale upozorňuji, že něco podobného bych opravdu bez odborného vedení nikdy nezkoušela a nedoporučuji to.

Mně osobně moc vyhovuje třeba hra na tibetskou mísu. Ta mě vždy uklidní, uvolní. Každý určitě v rámci muzikoterapie může najít způsob, který bude vyhovovat právě jemu.

Terapie, jejímž prostředkem je divadlo je tak zvaná dramaterapie. Musím přiznat, že tahle forma mě osobně není příliš blízká, proto asi nedokážu patřičně vyjádřit její výhody. Určitě je však vhodná k vyjadřování pocitů. Můžete hrát roli toho, kdo vám ubližuje, můžete se pokusit vžít do někoho jiného formou hry.  Můžete se pokusit zahrát si minulost, kterou jste prožili jinak. Nabízí se zde opět řada možností.

Takhle bych Vám mohla vyprávět o všech druzích celkem dlouho, ale já bych byla ráda, abyste si něco i aktivně vyzkoušeli a proto bych Vás chtěl poprosit, abyste sáhli po knoflících, korálcích, kamíncích či figurkách. Já budu uvádět knoflíky, tak snad Vás co je nemáte, moc nespletu.

Knoflíky si poskládejte je na podložku tak, aby prezentovali Vaši rodinu. Každý knoflík bude prezentovat jednoho člena rodiny. Jedním z nich jste i vy samy. Je jedno jestli máte chuť poskládat si úzkou rodinu či širší, já s ohledem na čas doporučuji užší rodinu.  Teď Vám dám chvilku čas, abyste si mohli knoflíky rozložit, dejme tomu 2 minuty.

Doufám, že máte hotovo. A teď Vás chci poprosit, abyste se zamysleli nad tím, proč jste vy právě takový knoflík

Proč je každý člen rodiny zrovna takový knoflík, jaký jste zvolili?

Proč jsou některé knoflíky blízko u sebe a jiné daleko? Nebo proč jsou všechny v jednom hloučku?

I u takového jednoduchého cvičení je možné trošku odkrýt Vaše rodinné vztahy. Je to podobné jako se začarovanou rodinou. Opět to nejdůležitější je jak to vnímáte vy samy, i když je dobré mít u sebe někoho, kdo se Vás bude ptát, proč je tomu zrovna tak? Je fajn mít pohled z jiné perspektivy.

Cvičení je celá řad, například ve dvojici vezměte jednu pastelku oba dva, vezměte si jeden papír. Zavřete oči a začněte kreslit. Poznáte přitom, jak moc jste schopní se prosadit. Jestli se lehce nenecháte zahnat do kouta apod.

Totéž můžete obměnit, když si ve dvojici vezmete každý jinou barvu pastelky a opět kreslíte na jeden papír.

Já jsem pracovala v Domově pro osoby se zdravotním postižením, kde jsem měla možnost arteterapii prakticky využít a jsem moc hrdá na projekt, který jsem díky tomuto odvětví mohla s klienty domova uskutečnit.

Díky inspiraci, kterou mi poskytnula akce floristů, kteří spojili floristiku s módou. Ale hlavně díky pomoci mnoha úžasných lidí.

Kromě toho, že jsme dělali společně s klienty sádrové masky pro uvědomění si vlastního vzhledu, které jsme následně barvili. Také jsme dělali cvičení, které Vám za chvilku nabídnu s názvem divadelní kostým. A řadu dalších, jenže arteterapie se dá ještě více rozšířit a proto se mi díky spolupráci střední školy služeb podařilo navázat spolupráci se studentkami oboru kadeřnice a kosmetička.

Mé tehdejší spolupracovnice vytvořily krásné šaty reprezentující čtvero ročních období a výsledkem byla arteterapie na molu.

Klientky domova krásně nalíčené a učesané mohly vystoupit před svou rodinou, před veřejnost a díky mé bývalé spolužačce, která je výbornou fotografkou mají i na tento den krásnou vzpomínku v podobě forografie.

Chci tímhle říci, že arteterapie má mnoho podob a její využití je obrovské. A proto pokud se s něčím trápíte, může Vám pomoci. Ale vždy doporučuji arteterapii pod odborným vedením.

A teď ke slíbenému cvičení, kterým dnešní webinář uzavřeme. Jak jsem říkala, jmenuje se divadelní kostým a já bych vás chtěla poprosit, abyste si připravili pastelky nebo alespoň tužku. A řídili se mými pokyny.

Najděte si vám co nejpohodlnější polohu a uvolněte se. Zavřete oči a představte si, že jdete do divadla. Nejdete však do hlediště ani na jeviště, ale do zákulisí. Je to staré divadlo. Procházíte zákulisím a vidíte dveře šatny. Vcházíte do šatny, kde jsou pověšeny na tyčích kostýmy. Rozhlížíte se, obcházíte jeden po druhém a hledáte ten váš. Pořádně si je prohlédněte. Až najdete váš kostým, vyzkoušejte si jej. Prohlédněte si sami sebe v zrcadle, jak vám to sluší. Zatancujte si ve svém kostýmu. Ještě jednou si jej prohlédněte a svlečte si jej. Oblečte si svoje šaty a kostým pověste zpátky na věšák. Naposled se na něj podívejte, rozlučte se s ním. Jdete ven z šatny, ven z divadla, opět na ulici.

Otevřete oči a nakreslete se ve svém kostýmu.

Máte na to čas dejme tomu pět minut, než se dostaneme k dotazům.

Ještě před tím než pokročíme k dotazům, bych Vám chtěla říci něco k předchozímu cvičení. Vím, že čas na kreslení byl hodně krátký a proto klidně ještě dokončujte své obrázky.

Abych uvedla srovnání toho, že každý prožíváme jinak. Já jsem při tomto cvičení nakreslila sebe ve žlutých šatech, o kterých se mi v pubertě zdávalo. Tančila jsem v nich na plese s klukem, který se mi tehdy moc líbil. Já osobně jsem si vyzkoušení těch šatů ohromě užila. Tohle cvičení pro mě bylo moc příjemné.

Moje kamarádka při stejném cvičení nakreslila šaty skoro jako pro popelku, která zrovna byla celá od popela. Obrázek byl smutný a při hlubším zkoumání vyšlo najevo, že se cítí být doma taky trochu jako popelka. Utlačovaná, využívaná k práci a úklidu za ostatní.  Zamyslete se nad tím, proč jste si zvolili takový kostým? Jestli nemá něco společného s Vaším životem, s Vašimi pocity nebo sny?

A jelikož už máme asi málo času tak bych jej ráda využila pro případné dotazy.

Zdravotní problémy tlačítko

Otázky a odpovědi

Greta:

Není ta arteterapie také o tom, že člověk vypadne z kolotoče všedních dnů a najednou dělá něco jen sám pro sebe a nádherně se uvolní ??? Mám starostí nad hlavu se sebou a s mužem po mrtvici, a najednou nastalo uvolnění. A klídek v duši.

Odpověď: I tohle co popisujete je možnost jak arteterapii využít. Je to hodně individuální s ohledem na cvičení. Protože některá cvičení nám dovolí se uvolnit a vydechnout, relaxovat a jiná nás zase podnítí k zamyšlení. Můžou najít skryté problémy a mohou otevřít něco co jste třeba buď nechtěli nebo neuměli přiznat.

Zlatica:

Otázku nemám, ale chcem Vám vysloviť poďakovanie za webináre. 
Sedečne Vás pozdravujem z Bratislavy. 

Odpověď: Děkujeme za Vaši přízeň. Jsme rádi, že se Vám naše webináře líbí.

Jana:

Dobrý den, přeslechla jsem název knihy o arteterapii. . . moc ráda bych se dozvěděla více. Děkuji, bylo to moc prima. S přáním hezkého večera Jana.

Odpověď: Knih je mnoho, ale tou základní, která Vám dá ucelený obraz a o které jsem mluvila, se jmenuje Základy arteterapie a napsala ji paní Jaroslava Šicková-Fabrici, vydavatelství Portál.

Mária:

Čo ak si pri muzikoterapii neviem nič predstaviť. Nevybavujú sa mi žiadne obrazy, iba sa pri tom cítim príjemne. Ako keby som bola doma ( v bezpečí, uvoľnená, kľudná, usmiata, pokojná, je mi jednoducho nádherne). 
Ako sa dá pomocou artoterapie zbaviť neidentifikovateľného strachu? Neviem opísať svoj strach. Iba viem identifikovať čo cítim, resp. aký pocit v tele mám. Napr. prejavuje sa to ako keby som mala balvan v bruchu, inokedy ako pichanie v oblasti srdiečka. Vie s tým artoterapia pomôcť?

Odpověď: I pocity jsou hodně důležité, já jsem také neměla žádný obraz před sebou, ale cítila jsem velké horko a tíhu. Když jsme se o tom dále bavili ve skupině, přišli jsme na to, že když je mi horko, mám potřebu si odložit oblečení a tím jsme se dostali k tomu, že potřebuju něco odložit, odlehčit si a ve spojení s vidinou mé partnerky jsme přesně věděli, o co jde. Takže ne vždy je nutné něco vidět, ale i pocity jsou důležité.

Arteterapie může pomoci s řadou věcí, ale není možné Vám jen tak říci co by mohla být příčina a které cvičení to odhalí. Je nutná delší práce se sebou samým, kterou Vám může arteterapie nabídnout.

Dagmar:

Dobrý den, prodělala jsem již několik arteterapií, jsem jimi vždy překvapena, co z nich vyšlo… 
Takže i u pana Anděla jsem viděla opravdu anděla a ne batmana, protože jste ho nevybarvil 🙂 a navíc si podle mě neuvědomujete, že opravdu pro spoustu lidí jste jakýmsi zastřešujícím andělem ochranitelem a rádcem 🙂 a protože není vybarven je i průhledný, přímý a čistý 🙂 
Tak hezký den – taky jsem vám dala zpětnou vazbu?

Odpověď: děkujeme za zpětnou vazbu, Honza je moc rád za tak hezká slova. Zpětná vazba je základ práce v arteterapii. Je to takové hledání a objevování. 

Zdravotní problémy tlačítko

author avatar
Jan Anděl
Jan Anděl je známý dietolog ze Zlína, který se specializuje na celostní přístup ke stravě a zdraví. Svou kariéru v oblasti výživy začal již ve 14 letech, kdy mu správná strava pomohla zvládnout alergie a ekzémy. Tento pozitivní osobní zážitek ho inspiroval ke studiu výživy a experimentování s různými stravovacími metodami, včetně raw stravy, veganství, vegetariánství a enzymoterapie​. Jan Anděl je zakladatelem Dietologického centra Jana Anděla a Ústavu experimentální výživy a epigenetiky. Ve své praxi klade důraz na testování metod na sobě, aby mohl garantovat jejich účinnost svým klientům. Je členem Aliance výživových poradců České republiky a nabízí širokou škálu služeb, včetně sestavování jídelníčků pro hubnutí a léčby diabetu II. typu.