Dnešní doba je uspěchaná, to jo. Ale když si uvědomíte, že jsme pouhým smítkem ve vesmíru, starosti se ihned zmenší. Netrapte se kvůli malichernostem, stejně to k ničemu nevede. Raději nalezněte světlo na konci tunelu a za ním se vydejte.

Zdravotní problémy tlačítko

Přepis celého webináře:

Dobrý večer, přátelé zdravého životního stylu.

Jmenuju se Adéla Štalmachová a při dnešním webináři se společně budeme bavit o stresu, proto jsem nazvala prezentaci, kterou uvidíte na svých monitorech: „MÁŠ STRES, TAK SE JEJ STŘES, aneb jak se naučit ovládat stres.“

Abyste měli představu o obsahu dnešního tématu, budeme hovořit o tom CO JE TO STRES, JAK JEJ POZNÁME, ale hlavně se budeme věnovat tomu JAK SE NAUČIT STRES OVLÁDAT.

Když jsem tento webinář připravovala, narazila jsem na citát, o který bych se s vámi ráda podělila, jelikož mám pocit, že ve zkratce shrnuje všechno, co vám chci dnes říct.

Jeho znění je „STRES NENÍ NĚCO, CO SE NÁM DĚJE. JE TO NAŠE REAKCE NA TO CO SE DĚJE. A REAKCE JE OTÁZKOU VOLBY.“

Psycholožka procházela po místnosti, zatímco publiku přednášela o zvládání stresu. Když pozvedla sklenici s vodou, každý z přítomných očekával, že se zeptá „Je sklenice z poloviny prázdná nebo z poloviny plná?“ Namísto toho se však pousmála a zeptala se lidí, kolik si myslí, že sklenice váží. Odhadů bylo mnoho. Ona však řekla: „Na skutečné hmotnosti nezáleží. Záleží na tom, jak dlouho sklenici držím. Pokud ji držím minutu, není to žádný problém. Když ji budu držet hodinu, bude mě bolet paže. Kdybych ji držela celý den, moje paže by se cítila paralyzovaná. Každopádně, sklenice je stále stejně těžká, ale čím déle ji držím, tím těžší se zdá.“ Pak pokračovala. „Stres a starosti jsou stejné jako tato sklenice. Myslete na ně chvíli a nic se nestane. Myslete na ně o něco déle a začnou vás zraňovat. A budete-li se jimi zabývat celý den, budete se cítit paralyzovaní – neschopní cokoli udělat.“ Je důležité nezapomínat své stresy uvolňovat. Každý večer, co nejdříve to půjde, odhoďte všechna svá břemena. Netahejte je s sebou celý večer až do nočního spánku. Nezapomeňte svou sklenici včas odložit.

CO JE VLASTNĚ STRES? Jak jistě tušíte, existuje celá řada definic toho, co je stres. A já jsem pro vás vybrala tuto:

„STRES JE KOMBINACE FYZICKÝCH, DUŠEVNÍCH A EMOČNÍCH PROJEVŮ, KTERÉ JSOU REAKCÍ NA TLAK, OBAVY A ÚZKOST“ Ona každá definice zní trochu složitě, ale myslím, že tohle video Vám pomůže poznat, co jsem tím chtěla říct:

Jaké máme druhy stresu? Známe dva druhy stresu a je potřeba si říct, co který z nich dělá.

Pozitivní stres, nebo-li EUSTRES vyvolává reakci, která nás podpoří k lepšímu výkonu. Naopak negativní stres, což je DISTRES nás ničí.

Pro srovnání můžeme říci, že eustresem je například první polibek – jsme nervózní, bojíme se, co udělá ten druhý, potí se nám ruce, buší srdce, ale je to svým způsobem příjemný pocit. Ovšem distres, kterým můžeme označit například rozchod, vyvolává podobné reakce také nám buší srdce, bojíme se, ale už se určitě nejedná o nic příjemného.

Je důležité si uvědomit, že eustres potřebujeme ke svému životu. Je pro nás dobrý, nabudí náš organismus k činnosti. Zvládnutí situace nám pomáhá zvyšovat sebevědomí, a proto se mu určitě nevyhýbejte. Dávejte si ale pozor na tenkou hranici mezi negativním a pozitivním stresem.

Vnímání stresu je u každého trošku jiné, takže to, co je pro jednoho stresující může druhého nechat naprosto klidným.

Stres je takovou naší kontrolkou, která signalizuje ohrožení. Už pračlověk měl tuto kontrolku, a ta při setkání s mamutem vyvolávala akci. Nabízí se nám dvě reakce – ÚTOK nebo ÚTĚK.

Představte si, že jedete v autě a najednou před vámi někdo prudce zabrzdí, vaše tělo začne vylučovat ADRENALIN – to si prosím dobře zapamatujte, hormon, který připravuje tělo na výkon. Díky němu se Vám ZVÝŠÍ KREVNÍ TLAK a SRDEČNÍ TEP, ZRYCHLÍ SE DÝCHÁNÍ, a začnete se POTIT. KREV Z ORGÁNŮ SE PŘESOUVÁ DO SVALŮ a vy dupnete na brzdu a zbytek připravené energie věnujete nadávkám. Když jste sami v autě, klidně si zanadávejte, alespoň proběhne reakce a Vaše tělo se opět uklidní.

Když se nad tím zamyslíte je pochopitelné, že DLOUHODOBÝ STRES PODPORUJE VZNIK KARDIOVASKULÁRNÍCH ONEMOCNĚNÍ jako infarkt, vzhledem k uvolňování glukózy při stresu MŮŽE DOJÍT až K ROZVOJI CUKROVKY II. TYPU nebo vzniknou ŽALUDEČNÍ VŘEDY.

Když už jsme ve stresu, většina z nás utíká k nějakým stimulantům, kterými se snažíme ventilovat stres. Opak je ale pravdou. Stres neventilujeme, ba naopak si ubližujeme ještě víc. Teď Vám řeknu něco zásadního, co otočí úhel pohledu na to, proč sáhneme po různých neřestech a stimulantech.

Proč většina lidí potřebuje ve svém životě mít nějakou neřest nebo stimulant? Od té doby co nastupují první závazky a povinnosti, ať už je to ukončení školy a nástup do práce nebo odchod od rodičů nastane radikální změna v našem životě, protože se o sebe musíme začít starat sami. Tím začíná permanentní stres, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali. Naše tělo si vypěstuje určitý návyk na pravidelný přísun adrenalinu. Jakmile se dostaneme do pohody – vše funguje jak má, přirozeně nám klesne hladina adrenalinu. Naše tělo jej ovšem vyžaduje a neumí bez něj pracovat. Sáhnete tedy po kávě, začnete pít víc alkoholu nebo sáhnete po cigaretě. Ženy si koupí čokoládu a hladinu adrenalinu zvyšujeme uměle, aniž bychom si to uvědomovali, protože právě káva, alkohol, cigarety a cukr podněcují tvorbu adrenalinu.

To je, ale v našem životě zásadní problém, protože právě těmito stimulanty ničíme tělo a zaděláváme si na spoustu zdravotních problémů.

Je jiné řešení? Ano a většinou je dostupné zdarma. Sport a pohyb, který je tak důležitý, protože

za a) se dostáváme do eustresu, který k životu potřebujeme a

za b) naše tělo začne produkovat právě adrenalin

Proto nejdůležitější věc, kterou můžete udělat, místo toho abyste sáhli po stimulantech je jít si zasportovat. Ať už jste v klidu a vaše tělo pociťuje nedostatek adrenalinu anebo vás někdo naštval, máte dvě možnosti:

Za prvé – Sáhnout po nějaké neřesti, která vás ovšem ničí ještě více než byste si uvědomovali a žene vás do pekel.

Nebo za druhé jít si zasportovat.

Když si půjdete zasportovat, docílíte žádoucího vyplavení adrenalinu a ještě k tomu se vyplaví endorfiny, což jsou látky, které navozují pocit klidu, štěstí a radosti. Takže po sportovní aktivitě už nebudete mít touhu sáhnout po neřesti.

Stres způsobuje v podstatě naše každodenní aktivita, prostředí, které nás obklopuje a v podstatě žití jako takové, ale JAK POZNÁME, ŽE JSME VE STRESU?

Chystáte se na přednášku a máte naprosto sucho v ústech?

Chcete říct svůj názor nadřízenému, ale nemůžete se témeř nadechnout?

Komise u zkoušek čte Vaše jméno, Vaše srdce buší a máte zrychlený tep?

Vaše dítě jde poprvé do školy a není mu dobře, má průjem nebo zvrací?

Tohle všechno způsobuje stres v organismu, ale pokud je stres dlouhodobý ovlivňuje také vaše soustředění – Váš šéf Vás požádá o materiály k poradě a vy je nemůžete najít, neustále Vám něco padá.

Navenek je všechno v pořádku, ale vnitřně se trápíte, cítíte bezmoc a beznaděj.

Cítíte nejistotu ve vztahu k partnerovi, dětem nebo na pracovišti a i když se snažíte to skrývat je to na vás poznat.

Kamarád Vás požádá o pomoc a vy mu vynadáte, protože jste podráždění a nedokážete své jednání ovládat.

Pokud je Vám něco z uvedených projevů známé, zamyslete se nad tím co se děje.

Je řada způsobů, které se nabízejí pro ovládání stresu, a my se na ně společně podíváme, ale nejprve bych ráda zopakovala již v úvodu uvedený citát:

„STRES NENÍ NĚCO, CO SE NÁM DĚJE. JE TO NAŠE REAKCE NA TO CO SE DĚJE. A REAKCE JE OTÁZKOU VOLBY.“

Jak tedy vyplývá z tohoto citátu, stres je velmi zjednodušeně řečeno otázkou volby, jelikož své vlastní reakce dokážeme ovlivnit.

Ale proto je zásadní si uvědomit, že NEJPRVE SE MUSÍME ZMĚNIT MY, ABY SE MOHL ZMĚNIT PŘÍSTUP OKOLÍ.

UVĚDOMTE SI, V ČEM JSTE DOBŘÍ, ale také si UVĚDOMTE to, V ČEM JSOU VAŠE SLABOSTI a zamyslete se nad tím, V JAKÉ JSTE MOMENTÁLNĚ SITUACI.

Je důležité si ujasnit co přesně nebo kdo přesně je pro vás zdrojem stresu a co by se s tím dalo dělat. Určitě se nepodceňujte, ale uvědomte si, že některé věci prostě nezměníte a musíte se smířit s tím, jaké jsou.

Vytvořte si řád a řešte jednotlivé problémy postupně. Můžete si stanovit na každý den 2-3 priority, které musíte splnit.

Rozhodujte se uváženě a ne pod nátlakem.

Nebojte se svěřit svým blízkým, a pokud dokážou vnímat vaše potíže nezaujatě, společně s nimi získejte náhled na situaci z jiného úhlu.

Já mám pro vás taková dvě KRÁTKÁ CVIČENÍ, která vám mohou pomoci.

Představte si, že máte opravdu dobrý pocit ze splněného úkolu, kolega Vás pochválil a vy jdete úkol předat nadřízenému plni optimismu. Ten sjede Vámi odevzdané podklady rychlým pohledem a začne na Vás chrlit, co všechno se mu nelíbí, co musíte přepracovat a doplnit.

Místo toho, abyste jej poslali někam, se soustřeďte na jedno slovo dejme tomu slovo „KLID“ a v duchu si jej opakujte stále dokola, než budete schopni slušně nadřízenému odpovědět a odejít z jeho kanceláře.

Pokud jste ještě pořád plní napětí a nechcete na nadřízeného chrlit nadávky před spolupracovníky, sedněte si na židli a začněte se soustředit na svůj dech. Dýchejte pomalu, nadechujte se nosem až do břicha a vydechujte pusou. Uvolněte svaly a soustřeďte se jen na pomalé dýchání. Nádech nosem, výdech pusou.

Pokud byste měli možnost na 20 minut se zavřít pro uklidnění v nějakém klidném prostředí v závěru webináře Vám dám k dispozici návod na takové relaxační uvolnění.

Nejdůležitějším způsobem relaxace je určitě dostatek spánku a mimo něj můžeme k relaxaci a uvolnění využít:

Meditaci, Jógu, Masáže nebo cokoliv co přináší Vašemu tělu uvolnění. Soustřeďte se ale pouze na sebe, na své tělo, na dýchání. Není vhodné, abyste při masáži poslouchali, jak si masérka ztěžuje, že její děti ji neposlouchají nebo že její manžel není schopný udělat nic tak, jak by si přála.

Dalším bojovníkem proti stresu je správná životospráva:

Do té bychom měli určitě zařadit pohyb, o kterém jsme si už něco říkali. Může to být chůze, nebo běh. Chůze je vhodná pro ty z vás, kteří nejsou zvyklé na pravidelný pohyb. Můžete začít pomalu pozvolnou chůzí a postupně přidávejte. Doporučuju alespoň 30 minut svižné chůze denně.

Komu nevyhovuje chůze, může jezdit na kole nebo chodit plavat.

Co se týká stravování, určitě chápete, že pestrá a vyvážená strava je důležitá pro zdraví. Upřednostňujte celozrnné pečivo, ryby, ořechy, čerstvé bylinky, ovoce a zeleninu. Stresem se spotřebovává vitamín C a vitamíny B komplexu. Vitamíny skupiny B můžete doplnit třeba pivovarskými kvasnicemi, vitamín C pak ovocem.

Ovoce doporučuju také místo kávy pokud je vaše spotřeba kávy příliš vysoká. Třeba kamarád mého muže co jezdí v noci kamionem jí cestou vždycky ovoce a kávě se úplně vyhýbá. Říkal, že je víc svěží jak když by pil celou noc kávu.

Pokud pijete kávu pro její chuť, existuje už celá řada produktů, které ji mohou nahradit. Mě například chutná Vitakáva, která je složená z ječmene, žita a kořene čekanky. A sama jsem byla překvapená tím, že potřeba kávy je pro mě jen o chuti, kterou jsem vitakávou nahradila.

Alkohol konzumujte spíše příležitostně.

A tak jak říkala moje kolegyně Blanka v minulém webináři nezapomínejte na pitný režim.

Kromě relaxace a zdravé životosprávy se naučte ASERTIVNÍMU CHOVÁNÍ, je to chování, které lidem umožňuje, aby otevřeně mluvili o svých potřebách, aniž by tím porušovali práva jiných.

ZÁKLADNÍMI ASERTIVNÍMI DOVEDNOSTMI JSOU:

dát kompliment – je důležité druhého za něco ocenit bez očekávání toho, že vám to oplatí. Pokud byste něco takového čekali, jednalo by se už o manipulaci.

požádat o laskavost – součástí této žádosti musí být předpoklad, že druhý odmítne. Stejně tak jako máte právo odmítnout něčí prosbu vy.

pokud se chceme vyhnout stresu, musíme se naučit říkat ne, tomu co nás ZBYTEČNĚ omezuje.

Když už chcete někoho odmítnout, doporučuju asertivní odmítnutí, konstruktivní – vyjadřuje to, co cítíme MY, ale neobviňuje například, když vás kamarád poprosí o pomoc s jeho úkolem, můžete říct: “Cítím se být stresovaná, když mě žádáš o pomoc s tvým úkolem, protože musím dokončit svou práci a chtěla bych, abys to zkusil sám, a já se pak na to s tebou podívám.“

Možná to zní strašně složitě, ale je důležité si uvědomit, že je to můj názor, který ti objasňuju. Takhle se cítím já a prosím tě, abys to respektoval.

Určitě je to lepší cesta jak poslat dotyčného do háje, protože na něj teď nemám čas.

Autentické vyjádření pocitů je složité a stojí také čas věnovaný tréninku, ale určitě se vyplatí.

Jaké tedy na závěr vyplývá z tohoto webináře shrnutí:

Stresu se můžeme bránit změnou:

* sebe samého,

* svého způsobu vyjadřování,

* relaxací

* zdravým stravováním

* sportem

A teď mi nezbývá nic jiného než připomenout, že pomocí odkazu pod prezentací můžete zasílat dotazy k tématu a já Vám mezi tím dám k dispozici popis relaxace, který jsem Vám v průběhu slíbila.

 

Ptali jste se – My jsme odpovídali

Ladislav

dobrý den ja mám problemi z tlakom aj ked berem lieky strašne ma bolieva hlava až zamdlievam.

Dobrý den, problémy s tlakem je určitě důležité řešit ve spolupráci s ošetřujím lékařem. Kromě toho doporučuji ale správnou životosprávu – omezte sůl, zvyšte příjem ovoce a zeleniny.Snažte se snížit konzumaci masa a sladkostí. Omezte příjem kávy, alkoholu a cigaret, pokud si něco z toho dopřáváte. Ideální cestou je detoxikace organismu. Při vysokém tlaku jsou doporučovanými potravinami například brambory, česnek, celer, cibule či banány. Sportujte. Jako podporu doporučuji Koenzym Q 10, ale s vědomím a souhlasem ošetřujícího lékaře.

Marie

Dobrý večer. Nevím, zda můžu mít dotaz ještě po skončení pořadu.
Je mi 61 let. 10 let spím max. 4 hod. denně. Jsem stále unavená. Chodím spát ve 23.00 a po 1.5 hod. se budím. Jsem vyspalá. Snažím se usnou. Když do 1 hod. neusnu beru si polovinu Dormica. Spánkovou hygienu mám zmáknutou. Navštěvovala jsem spánkové centrum, akupunkturu, homeopatika. Nic mi moc nepomohlo. Momentálně docházím na psychosomatickou kliniku. Byla jsem tam teprve dvakrát. Stav se zatím nezlepšil. Cvičím jogu 3 roky. Jsem docela nešťasná, protože se myslím, že se s tímto stavem budu muset smířit. Děkuji Vám jestli mi odpovíte. Už jsem docela rezignovala na můj stav.

Dobrý den, pokud máte jak píšete zmáknutou spánkovou hygienu tak mě nenapadá nic dalšího než jít za příčinou. Zkuste popřemýšlet nad tím co by mohl být problém. Jestli se budíte s myšlenkama na něco určitého je potřeba to vyřešit. Může to být cokoliv, co Vás nenechá spát. Pokud víte, že spánkové potíže vyvolává stres a víte konkrétně z čeho pramení je potřeba se na tuto oblast zaměřit. Doporučuji z vlastní zkušenosti arteterapii – zjednodušeně řečeno léčba uměním (nemusíte aniumět kreslit – to není podstatné), muzikoterapie – léčba hudbou (při které nemusíte mít hudební sluch) apod. Pokud je problém uvnitř rodiny doporučuji rodinné konstalace (úžasná věc, což vím z vlastní zkušenosti). A podobných metod je celá řada.

Láďa

Má (di)stress vliv na snadnost, resp. nesnadnost shazování váhy při nadváze? Můžete event. k tomu něco říci? Děkuji.

Stres je jedním z faktorů, které mohou mít negativní vliv na redukci váhy. Stresové faktory jsou jednou z příčin překyselení organismu, které následně způsobuje přetížení imunitního systému, narušuje funkci metabolismu a tím i spalování tuků. Pokud máte v pořádku jídelníček, víte, že vám nebrzdí hubnutí zdravotní problémy nebo léčba, ale víte také, že jste pod velkým tlakem, zaměřte se v první řadě na zklidnění psychiky a odstranění příčiny stresu.

Filip

Dobry vecer, chtel bych se zeptata na radu ohledne nedostatku spanku diky stresu, brzy se rano vzbudim a jiz nazaberu. Dekuji Filip

Filip 

Chci Vas zaroven i pozdravit a mockrat podekovat za Vasi ochotu v tom co delate. Jiz zitra mne ceka tel.konzultace s Vami ohl.stravy a jiz se velmi tesim. Chci reagovat na odpoved p.Andela, kazdy druhy den rano fitness, odpo 10km behu a na to bazen. Dobity jdu spat ale rano nedospim diky pochodu myslenek ze stresu. Diky!

Dobrý den, děkujeme za pozitivní přístup. Pokud se budíte s tím, že řešíte problémy bude moje odpověď obdobná jako paní Marii. Doporučuji různé metody jakými se dají problémy prozkoumat hlouběji ať už arteterapii či rodinné konstalace.

Míla

Dobrý večer, jste báječní, zkusím relaxovat. Jsem normálně aktivní a teď čekám druhý měsíc na složitou operaci.Celou dobu mě provází strach. Co mohu zkusit dále?

Děkujeme za pochvalu. Pokud máte strach z operace je každá rada těžká. Vím, že se lehko říká věřte lékařům a nebojte se. Ale právě tohle je přístup, který vám může pomoci strach z operace překonat.

Erik

Dobrý večer,mám problémy se skřípáním zubů při spaní.Myslím si,že to mám ze stresu a navíc se přítelkyně bojí,že jí sním….Mohli byste mi prosím poradit co s tím?

Pokud není skřípání zubů zapříčiněno jejich poškozením, což se občas podle mnohé literatury stává je zásadní zaměřit se na stres. Uvědomte si co je pro vás stres, co ho způsobuje a co by se s ním dalo udělat. Pokud příjdete na příčinu a začnete s ní pracovat mělo by se skřípání zuby zlepšit. Řešení příčiny se odvíjí od ní samotné.

Věra

Prosím radu jak pomoci manželovi, často při fyzické námaze, kdykoliv jej někde píchne, vystresuje se natolik, že jej to úplně rozhodí. Klepe se, tluče mu zběsile srdce apod. . Zdravotně je v pořádku, je to asi jen psychika. Děkuji

Jak bylo řečeno při webináři, doporučujeme manželovi fyzickou aktivitu, která se zaměřuje na jiné partie než ty, které běžně zatěžuje. Pokud má fyzické práce hodně, ať se zaměří na uvolnění – vyzkouší masáž nebo jinou metodu relaxace.

Dagmar

Ráda bych si šla zaběhat ale jak se k tomu dokopat?Máte radu? Ráda bych se napila ale nedokážu ani to….proč? Když se rozhýbu jde to, jakmile sedím -nedokážu to…

Jak bylo řečeno při webináři doporučujeme najít motivaci, která vás ke sportu přiblíží ať už sepsání pozitivních výsledků, které vám sport přinese nebo získání partnera pro sport či zaplacení hodin, což je mnohdy největší hnací motor.

Tomáš

Dobrý večer, mám problémy se stresem a projevuje se to hlavně nechutí k jídlu a bolestí žaludku. Mám se snažit uvolnit oblast břicha a žaludku, nebo je vhodné jíst nějaké potraviny, které tomuto účelu také pomohou?

Jak bylo řečeno při webináři můžete využít masáže pro danou partii. Zamyslete se nad tím zda stres nesouvisí s jídlem, zda u vás neproběhla stresová situace v souvislosti s jídlem. Pokud najdete jádro problému je možné jej řešit. Pokud jde o něco s čím už nic nemůžete udělat, uzavřete to. Napište to na papír a roztrhejte nebo spalte, abyste dokonale uzavřel co se stalo a dokázal se s tím smířit.

Hana

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, není snad jediná noc, aby se mi nezdál nějaký sen. Třeba se i opakuji po určité době. Ráno se probouzím nevyspalá. Je to normální. Děkuji

Sny jsou přirozené, v nich dochází k odstraňování napětí a mnohdy symbolizují co bychom chtěli udělat (např. pavouk, kterého jsem zašlápla je můj problém, který teď řeším). A také sny promítají, co jsme daný den zažili nebo čeho se bojíme. Zkuste popřemýšlet nad obsahem svých snů a pracujte s ním.

Libuše

Dobrý večer,v minulosti jsem nervově trpěla,měla jsem tlaky do hlavy,léčím se na štítnou žlázu,je to lepší,ale vadí mi každý rok když příjdou horka samovolně mi ujíždí nervy,trvá mi i měsíc abych se dala do hromady,nepřeju to nikomu, nevím jak se z toho mám dostat, Děkuju Zajícová.
Je mi 58.let.

Problém by mohl souviset se sezónní zátěží, ale spíše se jedná o špatnou termoregulaci. Zkuste sportovat a hlavně myslete na pitný režim, v létě minimálně 4dcl na 10 kg váhy.

Milan

Dobrý večer-díky za webinář-pokračujte v různých tématech-je to velmi užitečné!!!!!!!!!!!!!!!!-stres-má velmi negativní dopad na fyzické organické nemoci-co připravujete dále?-a prosím co říkáte na můj recept-když pociťuji-že se dostávám do stresu-vše obrácím v humor-je to můj osvědčený lék-všem doporučují!!!!!!!!!!!! Milan

Ďěkujeme za pochvalu. Smích je všelék, proto jen tak dál.

Jan

Jestli může stres způsobit spastickou paraparézu dolních končetin.

Bohužel konkrétní zkušenost s tímto nemáme, ale stres ovlivňuje stažení svalstva a jeho ochabování díky nedostatečnému zásobení. Říká se, že kde pociťujete zátěž tak se také projeví, takže pokud je vám toho mnoho kladeno na záda, jsou s nimi spojeny zdravotní problémy. Je možné, že vaše stresová zátěž směřovala na nohy? Zkuste nad tím popřemýšlet.

Ewa

Zajímavé je, že spím jak dřevo. Taky mnoho let……V tom řešení není……

Správný spánek je základ, ale pokud spíte dobře, máte problémy a špatně se stravujete, nemáte pohyb, neodpočíváte tak ani spánek opravdu není vše. Je potřeba se zaměřit na komplexní péči o naše tělo i duši.

Hana

Dobrý večer, jak se nejlépe zachovat, když vás vytočí dětí a začnou hrubě nadávat, nedávno se stalo, že vnučka řekla mamince, že má raději tatínka. Děkuji

Je důežité v dané situaci zachovat klid a jakmile se uklidníte tak si s dítětem promluvit. Vysvětlete mu proč není jeho chování vhodné nebo běžte za příčinou proč to řeklo. Každé dítě většinou ocení, když se s ním mluví jak s dospělým a může vyjádřit svůj názor.

Dáša

Dobrý večer ,můžete prosím poradit jak naložit s dlouhodobým -celoživotním stresem? Je mi 40. let u šestiletého syna ted diagnostikovali genetickou nemoc nevyléčitelnou která bohužel zkracuje podstatně život. Takže co dál?

Tak jak jsem říkala při webináři je potřeba být trochu sobec, ale jen proto abyste dokázali zpracovat co se ve vás děje. Zkuste hledat terapii, která vám bude vyhovovat – arte, muziko, drama či různé jiné.

Hanice

Nemám žádný dotaz, já mám pro Adélku obrovskou pochvalu. Bylo to moc pěkné, zajímavé a vůbec na ni nebyl znát žádný stres. Evidentně to má zmáknutý 🙂 Mimochodem se mi moc líbily příklady z praxe (manžel, šéf)

Srdečně děkuju za pochvalu. Jsem ráda, že stres nebyl znát, přesto že byl 🙂

Jarmila

Následkem stresu bývá i problém s usínáním nebo kvalitou spánku. Co s tím dělat?

Řešit příčinu stresu, to je vždy základ. Musíme řešit příčinu a ne jen důsledek.

Eva

Cvičení, které Adélka uvedla na konci mi připomíná cvičení, které provádíme v józe. Takže jóga by mohla fungovat jako „uvolňovač“ stresu?

Jak již bylo řečeno jóga je ideálním cvičením – propojení těla a duše.

Ewa

dlouhotrvalým (mnoho let) stresem mám tlak 180/110. mám léky na tlak, lékař ví, že to mám ze stresu. Léči tlak, nikoliv příčinu. Existuje podpůrná medikační léčba stresu? Děkuji.

Je lepší vydat se opravdu přírodní cestou – srdečník, meduňka apod. Spánková hygiena a hledání příčiny stresu. Pokud nebudeme řešit příčinu, řešení důsledků je většinou jen krátkodobým řešením.Stres se totiž může projevit zase někde jinde.

Vlastimila 

Pečuji doma od 12/012 těžce nemocného muže – 24 let cukrovka-následky: amputace obou nohou v polovině stehen, oslepnutí na obě oči, dialýza 3x týdně s přípravou na 6:00 hod. ranní. Po dvou velkých proleženinách, které jsem léčila 7 měsíců. Je ležícím pacientem, nyní 3. měsícem ho alespoň posazuji na jídlo. Jinak ho musím převracet na boky a by nevznikly další proleženiny, sám není schopen se převrátit. Situace se již těžko změní a jsem velice vázaná touto péčí, vzdala jsem se všech svých předešlých aktivit. Zároveň se musím starat o rodinný domek a vše další, co život přináší. Myslela jsem, že jsem již s touto situací smířena a že to celkem zvládám- ale asi tomu tak není. Objevují se určité zdravotní potíže, špatný spánek- určitě je tu určitý stres všechno zvládnout, tak, jak má být. Nevím jak dál tuto situaci řešit, Vlasta.

Nacházíte se opravdu ve složité situaci, která je obrovskou zásobárnou stresu a fyzického vypětí. Zní to možná tvrdě, ale buďte sobecká. Alepoň hodinu denně věnujte jen sobě. Uvědomte si, že pokud se zhroutíte bude situace mnohem náročnější. V dnešní době existuje již celá řada odlehčovacích služeb, pečovatelská služba, které můžete využít. Vím že je to investice, ale jen do vašeho zdraví. Je nutné, abyste měla prostor pro sebe. Vhodné je najít si nějakou terapii – arte, muziko, drama či jakoukoliv jinou nebo jen zajít na kávu s kamarádkou nebo si přečíst knížku, jít na procházku. Prostě dělejte to co dělá dobře Vám. Na začátku to bude určitě těžké a budete mít možná výčitky svědomí, ale myslete na sebe. Protože musíte být v klidu, abyste dokázala takovou zátěž vydržet.

Pavel

Dobrý den, díky za perfektní webinář, který jsem nakonec shlédl až na youtube (nestihl jsem 20:20), díky že byl i tam. Reakce posluchače k dotazu. Rád bych přidal něco pro paní, která se ptala jako poslední – že jejího manžela vystresuje píchnutí apod. To mohu zodpovědět z vlastní zkušenosti. Dlouhodobě bojuji s negativními účinky stresu, jedno z bohužel velmi negativních bylo, že se mi začalo dělat nevolno při námaze (někdy i procházka, jinak i třeba infrasauna). Souviselo to asi s problémy s žaludkem, ale jaksi se to spojilo, často se mi rozbušilo srdce po vyběhnutí schodů, podobně i při píchnutí apod. Jediné co lze doporučit, je boj proti stresu, jak ostatně doporučujete a hlavně je rozvíjet své fyzické schopnosti a tím budovat důvěru ve vlastní tělo. Momentálně chodím plavat, procházky a běh nebo teď (když je zima a tma večer) spíš nordic walking. Neustálým přidáváním se mi zbudovala důvěra ve vlastní schopnosti a hranice toho co mě dokáže rozrušit se neustále posunuje. Tím rapidně ubylo podobných problémů 🙂

Dobrý den, nevím jestli ještě můžu mít dotaz, dostala jsem se ke shlédnutí semináře až dnes… :-(Jsem na mateřské 1 rok (už nekojím), mám krásná dvojčátka, ale jsem úplně vyřízená. Stres (i z toho, že něco bych mohla dělat lépe), nestíhám správně jíst a o pohybu nemluvím – celý den se motám kolem dětí, což dělám ráda, s tím problém nemám. Večer jsem tak unavená, že jsem ráda, když s manželem trochu uspořádáme byt. V noci se děti stále budí, takže spánek nemám moc kvalitní, ani dlouhý a ráno se nemůžu vyhrabat z postele, nemůžu ani pořádně otevřít oči….. K tomu mám problémy se zády, chodím na RHB, ale nejde to tak rychle, jak bych chtěla… Můžete mi, prosím, nějak poradit :-) Co se týká jídla, někdy se ani pořádně nenajím, nebo jím ve spěchu. Občas bez snídaně, když je uplakaný den… chtěla bych si zase začít vařit (vycházely jídelníčky v MF dnes, když jsem si podle nich vařila, měla jsem energii), tzv „krabičkový systém“ (případně Vám ho můžu poslat k nahlédnutí…), ale nemůžu se k tomu dokopat… 

Dobrý den, Vaše situace je určitě náročná, ale pokud chcete všechno zvládnout a být v klidu musíte si najít čas na sebe. Podle toho co píšete ani manžel nemá moc času na to, aby vás u dětí vystřídal. Nevím zda máte možnost hlídání od někoho blízkého (prarodiče dětí, vaši či manželovi sourozenci, přátelé apod.). Pokud byste tuto možnost měla určitě ji využijte. Ze začátku třeba 2 hodiny týdně nebo kolik vám hlídání dovolí věnujte jen sama sobě – ať už spánku, kávě s kamarádkou nebo vaření krabičkové diety na několik dní předem. Musíte být trošku sobecká a myslet na sebe. Můžete navštěvovat nějaký volnočasový kroužek kde najdete nové kontakty a zároveň se odreagujete. Je potřeba najít způsob, jakým se dostanete do pohody. A myslím, že u dvojčat jiná cesta není nebo mě alespoň nenapadá. Jakmile budete v pohodě všechno budete zvládat lépe.

author avatar
Jan Anděl
Jan Anděl je známý dietolog ze Zlína, který se specializuje na celostní přístup ke stravě a zdraví. Svou kariéru v oblasti výživy začal již ve 14 letech, kdy mu správná strava pomohla zvládnout alergie a ekzémy. Tento pozitivní osobní zážitek ho inspiroval ke studiu výživy a experimentování s různými stravovacími metodami, včetně raw stravy, veganství, vegetariánství a enzymoterapie​. Jan Anděl je zakladatelem Dietologického centra Jana Anděla a Ústavu experimentální výživy a epigenetiky. Ve své praxi klade důraz na testování metod na sobě, aby mohl garantovat jejich účinnost svým klientům. Je členem Aliance výživových poradců České republiky a nabízí širokou škálu služeb, včetně sestavování jídelníčků pro hubnutí a léčby diabetu II. typu.