Jarní očista organismu

Jarní „trojlístek“

Jedno z nejkrásnějších ročních období je tady!

Letos trošku brzy, trošku s podivem nad ukončenou zimou, která jako by snad ani nebyla … s jarními paprsky sluníčka se začíná všechno kolem nás zelenat.

Rodí se nové období, nové rostlinky, nový živočichové a i v mnohých z nás, se v tuto chvíli, rodí myšlenky na nový začátek – na těle a na duši. 

Jaro je vhodný čas pro očistu těla po zimě, načerpání nové energie na celý rok a také příležitost využít k tomu poklady, které nám příroda nabízí, připravená spolupracovat.

Dnes vám představím trojici jarních bylinek, které vám pomohou ve vašem úsilí.

 

PAMPELIŠKA …..  SEDMIKRÁSKA ..… MEDVĚDÍ ČESNEK ……. Tady je máme.

 

Všechny tři rostlinky najdete u nás běžně v přírodě. Často nedoceněné nebo nevědomě přehlížené jako plevel.

 

„Pampeliška“ – smetanka lékařská

 

Zužitkovat můžeme květ, list i kořen. Pampeliškový med nebo sirup z květů pomáhá léčit nemoci dýchacích cest, zlepšuje odkašlávání, takže působí i jako pomocník při chřipce nebo angíně. Účinek není jen léčebný, ale i preventivní.

Listy jsou bohatým zdrojem vitamínu C, A, D, B a Beta-karotenu. Z minerálních látek jsou ceněny křemík, draslík a vápník. Listy pampelišek mají i velmi vysoký obsah železa.  Čerstvé listy můžete přidávat do salátů. Pročistíte si tak ledviny, játra, zlepšíte trávení a pleť ( účinný při potížích s akné i ekzémy ).

Kořen pampelišky podporuje produkci žluči a má celkově pozitivní vliv na trávení. Snižuje hladinu krevního cukru a odplavuje z těla jedy a toxické látky ( kuřáci povinně J ).

Pampeliška celkově pomáhá snížit cholesterol a také krevní tlak. Příznivé účinky jsou prokázané při kloubních nemocech, jako je revmatismus a dna.

 

 

Sedmikráska chudobka

 

U sedmikrásky nejvíce využijeme kvítky – které je nejlépe sbírat krátce po rozvití za suchého počasí.  Používají se jak čerstvé ( do salátů, polévek nebo jen tak na zdobení jídla, čajových směsí ), tak sušené. Květy sedmikrásky jsou nenápadnou, ale silnou zbraní při běžných dýchacích obtížích, ale i astmatu. Pomáhají mírnit křeče. Jsou významnou součástí jarní očisty organismu. Celkově hojí sliznice, pokožku – ekzémy, akné, lupénka, těžko se hojící vředy a rány, lišeje.  Dezinfikují a snižují záněty v těle i  na povrchu.

 

 

Medvědí česnek

 

Svými účinky se podobá česneku setému – běžně užívanému v kuchyni. Rozdíl je v obsahu vitamínu C, a v obsahu aliinu, na který je česnek medvědí víc než bohatý. Další rozdíl je v chuti. Česnek medvědí je daleko jemnější, ale jeho léčivé účinky jsou výraznější. Používá se jako přírodní antibiotikum, močopudný prostředek, mírné projímadlo, zvyšuje prokrvení a očistu těla.  Má také protiplísňové a protiparazitické účinky, antibakteriální. Léčí infekční průjmy a ozdravuje střevní mikroflóru – tím přispívá i ke zvýšení imunity. Výrazně snižuje nadýmání. Čistí krev, ledviny a močový měchýř.

Pozor – česnek medvědí výrazně snižuje krevní tlak. U lidí s přirozeně nízkým tlakem, nebo u pacientů s tlakem kolísavým používat jen opatrně. Medvědím česnekem je možné se předávkovat.

Při používání v běžných dávkách jsou jeho pozitivní účinky pozoruhodné. Na jaře sbíráme mladé listy, v létě a na podzim pak cibulky. Používáme čerstvé k vaření nebo zdobení jídla stejně, jako používáme česnek setý nebo mladou jarní cibulku.

 

 

Přejeme příjemné experimentování s bylinkami a hlavně hodně zdraví.

 

Zdravotní problémy tlačítko

 

Komentáře

Komentáře jsou uzavřeny.